SK UNION BŘEVNOV

FOTBAL NA BŘEVNOVĚ VSTÁVÁ Z POPELA

Několik to vypadalo, že fotbal na Břevnově definitivně zanikl. Nyní zde ale vzniká nový klub SK Union Břevnov, který v září zahájil tréninky dětí. Zdaleka ale není vyhráno: vylepšit potřebuje zázemí hřiště i trávník, vítáni jsou dobrovolníci na trénování mládeže.

Sto let se hrála na Břevnově soutěžní kopaná, v jednu chvíli zde působilo až osm klubů, proslavily se hlavně dva – Slavoj Břevnov a SK/TJ Břevnov (později FC Dragoun). Působením více neblahých okolností tato tradice zanikla: Slavoj ukončil činnost v roce 1994, FC Dragoun o dvanáct let později. Změnit se to rozhodly místní spolky, které iniciovaly v roce 2020 jednání s Městskou částí Prahy 6. Výsledkem byla dohoda, že pro obnovu fotbalu na Břevnově poslouží dlouho nepoužívané hřiště někdejšího Slavoje. Ve výboru nově vzniklého klubu jsou vedle spolků Zelený Břevnov a Sdružení Tejnka zastoupení také dlouholetí hráči obou zmíněných rivalů.

Hřiště bývalého Slavoje po dlouhé době ožilo v září 2020, kdy sem v rámci akce „Probouzíme břevnovský fotbal“ zavítalo pět stovek lidí. Mohli vidět zápas starých gard a prohlédnout si výstavu o historii břevnovského fotbalu, odehrálo se slavnostní představení znaku a dresu nového klubu. Poté došlo k úklidu a částečné rekonstrukci zázemí, vylepšení kondice trávníku, a především k dotažení smluvního vztahu s majitelem hřiště, kterým je Magistrát hl. m. Prahy. Pokročila rovněž jednání s ČVUT – vlastníkem bývalých kabin a správcovského bytu, které jsou po opakovaných požárech určené k demolici.

Ostrý start Unionu Břevnov spojený se zahájením náborů se odehrál v neděli 12. září 2021 v rámci akce nazvané Pískej začátek! Na hřišti pod Televizní věží se opět sešly stovky Břevnováků, děti si mohly vyzkoušet dovednostní soutěže, uskutečnila se dražba fotbalových suvenýrů, probíhal zápis pro chlapce a dívky ve věku 6–12 let. Slavnost ozdobil svou účastí Pavel Horváth, který s fotbalem začínal právě na Břevnově. Vizi nového klubu na mapě Prahy 6 představil předseda Michal Chylík: „Chceme vzkřísit tradici fotbalu na Břevnově, aby tady mohli trénovat kluci a holky z naší čtvrti i z okolí. Když se to povede, časem třeba dojde i na áčko dospělých. Považujeme za důležité zachránit poslední hřiště, které na Břevnově pro fotbal zbylo, a rozvíjet tady sousedský život.“

SK Union Břevnov vítá ve svých řadách dobrovolníky na pomoc při trénování dětí, rozběhla se rovněž veřejná sbírka, jejíž výtěžek poslouží k vylepšení zázemí, údržbě trávníku či dokoupení tréninkového vybavení. Přispěvatelé si mohou v rámci crowdfundingové kampaně pořídit odměny jako je půllitr, samolepku, triko či dres se znakem Unionu Břevnov, k mání je i celoživotní permanentka nebo možnost stát se sponzorem lajnovačky či sekacího traktůrku, hřiště si rovněž můžete pronajmout. Finanční pomoc umožní překlenout období, než bude financování zajištěno z členských příspěvků a dalších zdrojů.

Chceme dělat fotbal pro radost. Na pořadu dne zatím nejsou víkendové zápasy, pokud se taková možnost naskytne, účast bude dobrovolná. Podmínky na dlouhé roky nevyužívaném hřišti pod Televizní věží jsou nyní velmi provizorní, přesto v září 2021 začaly pravidelné tréninky pro skupinu více než sedmdesáti dětí, k dispozici jsou tři trenéři s licencemi C, kterým pomáhají členové výboru a další dobrovolníci. Nábory jsou v tuto chvíli pozastaveny, nicméně doporučujeme sledovat naše sociální sítě, kde budeme informovat o možných změnách. Jsme přesvědčeni, že fotbal na Břevnov patří. A uděláme vše, co je v našich silách, aby tato tradice pokračovala.

Pomožte nám rozjet první sezonu:


https://www.donio.cz/union-brevnov


Děkujeme!


A nezapomeňte: Břevnov je naše srdcovka!


Za SK Union Břevnov členové výboru:

Michal Chylík, Marek Šálek, Radovan Vrba, Miroslav Beznoska, Petr Čížek