SK UNION BŘEVNOV

Probouzíme břevnovský fotbal

Sto let se hrála na Břevnově amatérská soutěžní kopaná, v jednu chvíli zde působilo až osm klubů, proslavily se hlavně dva s nejdelší tradicí – SK (respektive TJ) Břevnov a TJ Slavoj Břevnov. Na vybudování a údržbě hřišť se podílely generace Břevnováků, mnozí zde působili jako hráči, trenéři a funkcionáři. Víkendové mistráky přitahovaly stovky diváků.

Působením více neblahých okolností tato tradice zanikl. Břevnovské spolky se však nesmířily se zánikem fotbalu na Břevnově a iniciovaly jednání s Městskou částí Prahy 6. Došlo při nich ke shodě, že by pro zmrtvýchvstání kopané mohlo posloužit dlouho nepoužívané hřiště někdejšího Slavoje, kde by vzniklo staronové sportoviště.

Několik břevnovských patriotů zformovalo výbor, v němž jsou vedle místních spolků zastoupeni i někdejší hráči a funkcionáři obou zmíněných oddílů. Nový klub nese název SK Union Břevnov a srdečně vítá všechny dobrovolníky a zejména trenéry, kteří mají chuť podílet se na obnově břevnovského fotbalu, zejména toho mládežnického.

Chceme na hřišti pod Televizní věží vybudovat klub pro děti, které hrají fotbal pro radost ze hry a z pohybu. Základem bude slušnost a respekt k trenérům, spoluhráčům i soupeři. Důležitou součástí SK Union Břevnov je od samého začátku důraz na komunitu a společenský rozměr. Naším snem je vytvořit v rámci klubu i zázemí pro kulturní akce.

Naštěstí na to nejsme sami. Petici na podporu návratu fotbalu na Břevnov podepsalo přes tisíc lidí, naši snahu od samého začátku podporuje vedení Městské části Praha 6. Vstříc nám vyšel rovněž Magistrát hlavního města Prahy, do jehož majetku patří pozemek samotného hřiště: nabídl nám jeho zápůjčku zdarma na dobu pěti let.

Hřiště bývalého Slavoje po dlouhé době ožilo v září 2020, kdy sem v rámci akce „Probouzíme břevnovský fotbal“ zavítalo pět stovek lidí. Připraveny byly dovednostní soutěže či výstava věnovaná historii, k exhibičnímu utkání nastoupily staré gardy, vrcholem bylo slavnostní představení znaku a dresu SK Union Břevnov.

Zahájení tréninků, plánované na podzim 2021, bohužel zbrzdila další vlna virové epidemie a příslušných opatření. V mezičase došlo alespoň k částečnému úklidu zázemí (dva zchátralé objekty v těsném sousedství hřiště mají bohužel jiného vlastníka, který přislíbil jejich demolici), a také ke zlepšení kondice zdejšího trávníku.

Na jaře 2021 byly zahájeny zkušební tréninky pro menší skupinku chlapců a dívek, po skončení letních prázdnin se v neděli 12. září a ve čtvrtek 16. září uskuteční dvě akce nazvané Pískej začátek! Vedle soutěží, klubových suvenýrů a občerstvení budou připraveny první nábory, při nichž funkcionáři klubu rádi zodpoví veškeré dotazy.

Podaří-li se zajistit pro nový fotbalový klub na mapě Prahy 6 dostatečnou přízeň a podporu, může zde v dohledné době trénovat několik žákovských kategorií a můžeme pomýšlet i na přihlášení do soutěží. Součástí úspěšného rozjezdu by bylo rovněž zlepšování zázemí – především vybudování kabin a inženýrských přípojek.

Všechny tyto okolnosti nás naplňují nadějí, že se na strahovském hřebeni začnou brzy psát další kapitoly dějin břevnovského fotbalu. Rozhodli jsme se také spustit finanční sbírku, která by umožnila zajistit úspěšný start první sezóny. Peníze by posloužily k pořízení vybavení, bez kterého se klub neobejde, a k údržbě hřiště.

Přispět k obnově fotbalu na Břevnově tak nyní můžete i vy, přičemž vítáme nejen každého mecenáše, ale i všechny dobrovolníky, především trenéry. V době, kdy řada menších amatérských klubů ve městech i na vesnicích balancuje na hraně existence, se na Břevnově může i díky vám začít psát zcela opačný a unikátní příběh.

Děkujeme mnohokrát, že fandíte Unionu.

A nezapomeňte: Břevnov je naše srdcovka!


Za SK Union Břevnov členové výboru:

Michal Chylík, Marek Šálek, Radovan Vrba, Miroslav Beznoska, Petr Čížek